ČINŽOVNÍ DŮM A PŮDNÍ NÁSTAVBA MAISELOVA 9

2015-2019, PRAHA 1 JOSEFOV

BYTOVÝ DŮM V SAMÉM SRDCI PRAHY PATŘÍ RODINĚ MAJITELE OD PRVNÍ REPUBLIKY. NACHÁZÍ SE V MĚSTKÉ PAMÁTKOVÉ REZERVACI, NA DOSAH STAROMĚSTSKÉHO NÁMĚSTÍ, PŘÍMO PROTI MAISELOVĚ SYNAGOZE Z KONCE 16. STOLETÍ. ČINŽOVNÍ DŮM POCHÁZÍ Z POČÁTKU 20. SOLETÍ. JEHO STAVITELSKOU PODSTATU DOPLŇUJE EKLEKTICKÁ PRŮČELNÍ FASÁDA, KTEROU ZDOBÍ BOHATÁ ŠTUKOVÁ VÝZDOBA SE SECESNÍMI ROSTLINÝMI MOTIVY, PSEUDOGOTICKÁ PROFILACE I RENESANČNÍ ORNAMENT. POZORUHODNÝ JE I VESTIBUL DOMU S NEORENEZANČNÍ VÝZDOBOU.

MAJITEL DOMU CITLIVĚ VNÍMÁ HISTORICKOU HODNOTU SVÉHO DOMU A JE SCHOPEN VĚNOVAT ENERGII ZÁCHRANĚ PŮVODNÍCH PRVKŮ DO NEJMENŠÍHO DETAILU. PROTOŽE SE NEJEDNÁ O PRVNÍ NAŠI SPOLUPRÁCI, BYLO ZŘEJMÉ, ŽE MÍŘÍME K CÍLI, KTERÝM JE MODERNÍ BYDLENÍ V HISTORICKÉM KONTEXTU. ZA POUŽITÍ VZDUŠNÝCH ŘEŠENÍ, PŘEHLEDNÝCH DISPOZIC S MAXIMÁLNÍM OHLEDEM K PŮVODNÍM HODNOTÁM A K HISTORICKÝM KONSTRUKCÍM.

REKONSTRUKCÍ PROŠLY ČTYŘI PODLAŽÍ BYTŮ, DO VNITŘKU DISPOZICE BYL CITLIVĚ VLOŽEN VÝTAH, PŘI POUŽITÍ RAFINOVANÉHO KONSTRUKČNÍHO ŘEŠENÍ, KOMPLETNĚ ZMĚNĚNA BYLA ELEKTROINSTALACE, SYSTÉM VYTÁPĚNÍ SE CENTRALIZOVAL A PRÁVĚ PROBÍHÁ REALIZACE PŮDNÍ VESTAVBY A NÁSTAVBY. TU SE NÁM PODAŘILO PROSADIT I V PAMÁTKOVÉ REZERVACI. I PŘES TO, ŽE PŮVODNÍ NÁVRH MĚL VÝRAZNĚJŠÍ FORMU, PODAŘILO SE NÁM S ORGÁNY PAMÁTKOVÉ PÉČE VYBALANCOVAT KOMPROMIS, KTERÝ DO PŮDNÍHO PROSTORU PŘIDÁ ČTYŘI ATRAKTIVNÍ BYTY. O VÝSLEDEK SE S VÁMI RÁDI PODĚLÍME V DRUHÉ POLOVINĚ ROKU 2020.