VELKÝ SÁL ČERNÍNSKÉHO PALÁCE – OSVĚTLENÍ

2019, PRAHA

MINISTERSTVO ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČESKÉ REPUBLIKY NÁS OSLOVILO S PROJEKTEM REKONSTRUKCE OSVĚTLENÍ VELKÉHO SÁLU ČERNÍNSKÉHO PALÁCE. BYŤ SÁL SLOUŽÍ PŘEVÁŽNĚ JAKO KONFERENČNÍ, MUSÍ UMOŽNIT I KONÁNÍ PLESU ČI JINÉ SPOLEČNENSKÉ UDÁLOSTI. VŠE NA NEJVYŠŠÍM STUPNI ELEGANCE, KULTIVOVANOSTI A V MAXIMÁLNĚ POVZNÁŠEJÍCÍM PROSTŘEDÍ.

VELKÝ SÁL NEBYL PRVNÍM MAJITELEM HUMPRECHTEM JANEM ČERNÍNEM DOKONČEN. SE STAVBOU SE ZAČALO ROKU 1668 PODLE PLÁNU F. CARATTIHO. NÁSLEDNĚ SE OD ROKU 1708 NA PODOBĚ VELKÉHO SÁLU PODÍLEL ARCHITEKT F. M. KAŇKA. V ROCE 1851 ČERNÍNOVÉ PRODÁVAJÍ PALÁC STÁTU, KTERÝ JEJ VYUŽÍVÁ PRO POTŘEBY ARMÁDY. SE VZNIKEM SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKA JE PALÁC PŘIŘČEN MINISTERSTVU ZAHRANIČÍ, STAVBA JE REKONSTRUOVÁNA A PŘISTAVĚNA MEZI LÉTY 1929-1934 PODLE NÁVRHU ARCHITEKTA P. JANÁKA. ZA DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY BYL KROV NAHRAZEN ZA ŽELEZOBETONOVÝ. NA PŘELOMU TISÍCILETÍ BYL VELKÝ SÁL OPATŘEN AKUSTICKÝMI OBKLADY A NOVÝMI OKNY DO REŽIE.

NAŠIM CÍLEM BYLO STANOVIT KONCEPCI OSVĚTLENÍ VELKÉHO SÁLU, KDY NA KORUNOVOU ŘÍMSU BYLY OSAZENY “NEVIDITELNÉ” SVĚTELNÉ RAMPY, ZRCADLO STROPNÍ KLENBY BYLO DOPLNĚNO O NEPŘÍMÉ OSVĚTLENÍ. PILASTRY BYLY OČIŠTĚNY OD RUŠIVÝCH SVÍTIDEL A DOSTALY ZPĚT SVOU PŮVODNÍ PODOBU. OSVĚTLENÍ BYLO ŘEŠENO ZÁROVEŇ VE FOYER, PŘIČEMŽ FUNGUJE I JAKO NOUZOVÉ OSVĚTLENÍ. V SÁLE JE NAVRŽEN INTELIGENTNÍ SYSTÉM ELEKTROINSTLACE, KTERÝ UMOŽŇUJE VYTVÁŘET LIBOVOLNÉ SVĚTELNÉ SCÉNY, TY UKLÁDAT A VYVOLÁVAT, JAK POMOCÍ TABLETU, TAK V REŽII SÁLU. OSVĚTLENÍ VŠAK LZE OVLÁDAT I KONVENČNÍM ZPŮSOBEM TLAČÍTKOVÝMI VYPÍNAČI. SVÍTIDLA SE DAJÍ SNADNO ADITIVNĚ DOPLŇOVAT ČI PŘESOUVAT. DOKUMENTACI JSME ZPRACOVALI DO FÁZE PROJEKTU PRO REALIZACI STAVBY A ZADÁNÍ STAVBY DODAVATELI.

 

CER_16 CER_17 CER_18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CER_19